Іран і посередники заявили про досягнутий прогрес у першому раунді переговорів із США
Міністерство закордонних справ Ірану, разом зі спільною заявою представників Катару та Пакистану, повідомляє про значний прогрес у результаті першого раунду переговорів з США, що відбулися у Швейцарії.
Джерело: через речника МЗС Ірану та місцеві ЗМІ, а також заяви посередників.
Огляд ситуації: За словами Есмаїла Багаї, речника МЗС, делегації США та Ірану мали конструктивні обговорення з метою підготовки до подальших етапів переговорів, спрямованих на досягнення фінальної угоди.
Він також зазначив, що переговори торкнулися важливих питань, зокрема розблокування заморожених активів Ірану та отримання винятків з санкцій для експорту іранської нафти. Багаї підкреслив, що "було досягнуто значного прогресу".
На додачу, сторони домовилися про необхідність забезпечення безпечного проходу суден через Ормузьку протоку.
Багаї додав, що Катар і Пакистан найближчим часом оприлюднять документ, в якому будуть викладено досягнуті під час переговорів домовленості.
Спільна заява посередників підтверджує, що нещодавні переговори між США та Іраном проходили в "позитивному та конструктивному кліматі", і на них вдалося досягти "обнадійливого прогресу".
У документі вказано, що сторони домовилися утворити Комітет високого рівня для надзору за процесом переговорів. Головні переговірники періодично звітуватимуть перед цим Комітетом та очолюватимуть робочі групи, які зосередяться на ядерних питаннях, санкціях, а також на заходах моніторингу та врегулювання суперечок для забезпечення виконання меморандуму про взаєморозуміння.
Комітет погодився на дорожню карту, спрямовану на досягнення фінальної угоди протягом 60 днів, при цьому технічні переговори "з усіх питань" триватимуть до кінця цього тижня в Швейцарії.
Крім того, США та Іран вирішили сформувати "групу з усунення конфліктів", до якої увійдуть представники Лівану, з метою забезпечення припинення військових дій на цій території.
Проте, CNN повідомляє, що бойові дії між Ізраїлем та підтримуваною Іраном "Хезболлою" в Лівані тривають, незважаючи на угоду про припинення вогню.
Передумови: Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що в Швейцарії на переговорах з Іраном за останній час відбулося багато важливого.
CNN також вказав, що під час попередніх зустрічей виникло певне ускладнення з боку президента США Дональда Трампа, які вніс хаос у delicate negotiations.
Нагадування: У п'ятницю в Швейцарії мав відбутися перший раунд технічних перемовин щодо остаточної мирної угоди, але не виключено, що причиною могли стати нові сутички між Ізраїлем та "Хезболлою".
Нагадаємо, що 17 червня США та Іран підписали меморандум, що передбачає припинення військових дій та відкриття Ормузької протоки, створюючи основу для подальшого розвитку фінальної угоди протягом найближчих 60 днів.


