Російські військові госпіталі не вміщають поранених з війни проти України – ЗМІ
У Росії військові госпіталі не справляються з великою кількістю поранених солдатів, що беруть участь у війні проти України. У зв'язку з цим влада почала активну перебудову цивільних лікарень, пологових будинків та окремих медичних відділень для лікування військовослужбовців.
Джерело: російське видання
Деталі: Журналісти повідомляють, що після початку повномасштабного вторгнення військові госпіталі РФ виявилися перевантаженими пораненими. Тому російський уряд розпочав будівництво нових госпіталів, передачу цивільних медзакладів під управління Міноборони та відкриття спеціалізованих відділень у звичайних лікарнях.
Одним з прикладів зазначено місто Омськ. Там наприкінці 2025 року місцева адміністрація закрила жіночу консультацію та виділила близько 2 мільйонів рублів на ремонт, щоб передати приміщення Міноборони для поліклініки, призначеної для ветеранів війни проти України.
Раніше в Омську також було закрито пологовий будинок №5. Працівників медзакладу ще у 2022 році попередили про можливе закриття, а згодом юридичну особу лікарні було ліквідовано. Регіональна влада пояснила це демографічними проблемами і зменшенням кількості пологів, хоча колишні працівники стверджують, що щорічно там проходило близько 2500 пологів.
У 2024 році на реконструкцію та оснащення будівлі було витрачено 400 мільйонів рублів з федерального бюджету, ще 500 мільйонів виділили з бюджету Омської області. Пізніше, за розпорядженням прем'єра РФ Михайла Мішустіна, для дооснащення госпіталю було додатково спрямовано 385 мільйонів рублів на постачання 513 одиниць медичного обладнання.
Місцевий активіст Даніїл Чебикін прокоментував, що Омськ фактично перетворюють на "столицю військової медицини", оскільки місто віддалене від кордону, і туди не долітають українські дрони та ракети. Він також зазначив, що чиновники зацікавлені в будівництві нових госпіталів через великі бюджетні кошти, які виділяються на ці проекти. Зокрема, під час ремонту пермського військового госпіталю, за даними слідства, було вкрадено 35 мільйонів рублів.
Схожа ситуація спостерігається і в інших регіонах Росії: у Москві в 2023 році під госпіталь для учасників війни перепрофілювали єдину лікарню для пацієнтів із муковісцидозом, а в Ростові-на-Дону у 2024 році аналогічна доля спіткала пологовий будинок №5.
За інформацією журналістів, через нестачу місць у госпіталях багато поранених військових поміщають у звичайні цивільні лікарні разом з цивільними пацієнтами. У Санкт-Петербурзі, за словами опитаних, поранені перебувають "майже в кожній великій лікарні".
Колишня медсестра НДІ швидкої допомоги імені Джанелідзе в Петербурзі розповіла, що кількість поранених настільки велика, що військові лікарні не можуть їх вмістити.
Пряма мова колишньої медсестри: "Про "СВОшників" особливо не говорять, тому що їх дуже багато, і ніхто не хоче визнавати, що їх настільки багато, що військові лікарні не справляються".
За її словами, військові пацієнти фактично "знищили" майже всі антибіотики та витратні матеріали, необхідні для лікування цивільних. Частину поранених пізніше перевели до військового госпіталю в Сєвероморську Мурманської області:
"Коли їх перевезли, відділення зітхнуло з полегшенням, бо вони жахливо себе поводили. Зрозуміло, ПТСР, але це вже виходило за всі межі: скуповували алкоголь, до них постійно їздили доставки, смітники були повні пляшок, лікарі і медсестри не слухали".
Одночасно журналісти відзначають, що в Росії спостерігається зростання дефіциту медичних працівників. У лютому 2025 року міністр охорони здоров'я РФ Михайло Мурашко повідомив, що країні не вистачає 23,3 тисячі лікарів і 63,6 тисячі медичних працівників середнього рівня.
Видання також наводить слова мешканки Омська, яка поскаржилася, що її мати з важким захворюванням не змогла потрапити до стаціонару через брак місць. В лікарні їй пояснили це великою кількістю військових пацієнтів.


